Pijnklachten en hoge hartslag na forse longembolieën - Beantwoord -
24-03-2025 om 19:16 uurBeste heer Bas Langedijk,
In oktober forse longembolieën in beide longen gediagnostiseerd. Een infarct in linkerlong. Geen trombose geconstateerd.
Na twee weken fysio opgepakt, na een artikel gelezen te hebben van u hierover. Gestart met een goede conditie als sporter. Echter terugval van energie na vier weken. Hoge hartslag 150+ bij lange, matige inspanning zoals 1,5 km wandelen, auto wassen. Hoge hartslag wordt vooraf gegaan door pijn m.n. tussen schouderbladen. Dit weerhoudt mij verder opbouwen van conditie.
Reguliere onderzoeken zoals hartfilmpje longfoto longscan geven geen verklaring.
Graag uw reactie/ advies in deze.
Hartelijke groet
Wim_10e
Beste Wim,
Wat belangrijk is om te weten is dat je geen nieuwe longembolieën hebt. Zolang je bloedverdunners gebruikt is de kans op nieuwe longembolieën echt heel klein. En ik lees dat je ook een nieuwe scan hebt gehad en dat je dus geen nieuwe longembolieën hebt. Dit is geruststellend.
Langdurige pijn bij longembolieën wordt vaak veroorzaakt door pijn aan de longvliezen (de pleura). Dit zie je vaker bij mensen die ook een longinfarct hebben gehad. De longembolieën en het longinfarct zijn dan al lang hersteld maar de pijn aan de longvliezen kan kan langdurig blijven, dit komt omdat het longvlies heel traag hersteld. Dit kan maanden, soms wel een jaar duren. Sommige patiënten blijven zelfs na meer dan een jaar nog wel een gevoelige plek beschrijven. Dus dat je nu nog pijn ervaart is zeker niet vreemd.
De hoge hartslag kan ik niet helemaal verklaren, dit kan komen door de pijn, maar ook door wat anders, bijvoorbeeld omdat de conditie nog niet hersteld is. Maar een hartslag van 150/min bij wandelen is te hoog. Als het niet lukt om je in te spannen door de pijn en de hoge hartslag is het misschien een idee om te overleggen met je longarts om een inspanningstest te doen. Hierbij kan er gekeken worden wat er precies gebeurt wanneer je je inspant, en dus wat de oorzaak van de hoge hartslag is. Soms geeft een inspanningstest als er geen afwijkingen worden gevonden ook meer vertrouwen om hierna het sporten weer uit te breiden.
Ik hoop dat je hier verder mee komt.
Met vriendelijke groet Bas Langeveld, longarts
Dankjewel voor deze uitleg. Gelukkig komt het overeen met de bevindingen van de behandelende artsen. En ja ook zij vinden die te hoge hartslag bij minimale inspanning vreemd. Iom de huisarts inmiddels contact opgenomen met behandelende artsen om dit verder te onderzoeken. Nogmaals dank, geduld is kennelijk nog steeds op zijn plaats. gr Wim