GoldCOPD stadium 3 en de mate van kortademheid

05-03-2009 om 21:56 uur

Ik ben aan revalideren in dagbehandeling en daar is vastgesteld COPDgold stadium 3.
Mijn klachten zijn extreme vermoeidheid / pijnlijke benen / kortademheid bij inspanning.
Iemand met COPD stadium 2 heeft meer klachten van kortademigheid als ik. Vandaar dat ik twijfel over de juistheid van het stadium waarin ik zou verkeren.

05-03-2009 om 22:17 uur

Vaststelling van fase copd is volgens mij vrij arbritrair, er wordt slechts alleen naar longfunctie gekeken, en minder naar hoe de patient zichzelf voelt / functioneert.

Login of registreer om te reageren
Zorgprofessional
06-03-2009 om 14:06 uur

Beste Jeanne
COPD wordt ingedeeld in 4 klassen: GOLD I t/m IV. Dat is puur op basis van je FEV1: of te wel de hoeveelheid lucht die je na maximale inademing heel snel in 1 seconde kunt uitblazen.
Dat is maar een getal en het zegt niets over wat jij nu wel of niet kunt. Het is dus een maat waar je als patient niet zo heel veel aan hebt. Je benauwdheid , of wat je wel of niet kunt wordt bepaald door verschillende factoren: door je conditie, door je longfunctie, door eventueel je hartfunctie, door eventueel bloedarmoede, door de mate van de vernauwing van je kleinste luchtwegen: dat meet je niet in de FEV! (zie boven) , maar is wel te zien in je longfunctie: als je kleinste luchtwegen heel erg vernauwd zijn gaat de lucht er makkelijker in dan eruit. Dat wil zeggen als je gaat inspannen dat je jezelf als het ware een beetje opblaast. Dat kan ook een benauwd gevoel geven. Verder hangt het af van je gewicht en spiermassa. Kortom de GOLD indeling zegt niet zoveel. Het lijkt me wel van belang dit nog eens uitgebreid te bespreken met de longverpleegkundige of je eigen longarts! Dit is waar COPD over gaat!
Hartelijke groet, houd moed en houd vol bij trainen!! Het is het beste wat je voor jezelf kunt doen.
Wanda de Kanter

Login of registreer om te reageren
06-03-2009 om 19:57 uur

Wanda, bedankt voor je duideljk antwoord.

Ik ga het zeker nog bespreken met de juiste persoon van het revalidatiecentrum.
grt Jeannet

Login of registreer om te reageren